[widget id=”event_star_posts_col-8″]

 

نقش مهم و ویژه وزارت بهداشت در دوران دفاع مقدس

اعزام تیم های اضطراری پزشکی برای درمان مجروحین به مناطق عملیاتی

 بخشی از دارایی‌های ملت ایران، بهره‌گیری از علوم مختلف در هشت سال دفاع مقدس بود. علوم پزشکی نیز از جمله علومی بود که در این زمینه مورد استفاده قرار گرفت.

در دوران دفاع مقدس، علم پزشکی در ایران پیشرفت چشمگیری کرد و مجروحین با توان بالای پزشکان مورد انواع عمل جراحی قرار می گرفتند و درصد بسیار کمی از مجروحان شیمایی به دلیل وضعیت دشوار، برای درمان به خارج از کشور اعزام شدند.

در شرایطی که رزمندگان مجروح می شدند، امدادگران و پزشکان، نهایت تلاش خود را به کار می گرفتند.

معمولا قبل از انجام عملیات ها، تیم های اضطراری پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی متشکل از جراحان، متخصصان بیهوشی، تکنسین های اتاق عمل و امدادگران به مناطق عملیاتی اعزام می شدند و در بیمارستان­های صحرایی اقدام به درمان مجروحین می کردند.

حضور جامعه پزشکی در خطوط مقدم جبهه و زیر آتش دشمن و پذیرفتن خطر از جمله اقدامات بزرگی بود که جامعه پزشکی به فرمان امام خمینی (ره) در آن دوران انجام داد. نتیجه این حضور، انجام ۱۰۰ هزار عمل جراحی حیات بخش در بیمارستان‌های صحرایی و اورژانس‌های عملیاتی بود. مسلما اگر این حضور جانانه وجود نداشت، آمار شهدا بیشتر می‌شد.  

حضور بیش از ۱۰۰ هزار نفر نیروی پزشک، پرستار و گروه‌های مختلف جراحی در اورژانس‌ها و بیمارستان‌های صحرایی، برگ زرینی برای جامعه پزشکی است که تحسین حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را در برداشت. 

 وزارت بهداشت با ايجاد بيمارستان هاي صحرايي و اتاق عمل در مناطق عملياتي و در حالت آماده باش قرار دادن تمامي مراکز درماني و بهداشتي در سراسر کشور به درمان مجروحان جنگي پرداختند و مطمئناً يکي از دلايلي که تعداد شهداي عزيز ما در مقابل کشته هاي عراق بسيار کمتر است، همين خدمات درماني و امداد و نجات بموقع بود.

وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی شهدای بسیاری را در دروان دفاع مقدس تقدیم کشور کردند و در حال حاضر ۳۰ هزار ایثار گر در وزارت بهداشت حضور دارند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گذشته نام‌هایی همچون «وزارت صحیه و امور خیریه»، «وزارت بهداری» و «وزارت بهداری و بهزیستی» داشته‌است.

_ در ۱۰ اسفند ۱۳۵۹ با توجه به تشکیل «سازمان بهزیستی»، نام «وزارت بهداری و بهزیستی» به «وزارت بهداری» تغییر یافت.
_ در ۱۶ بهمن ۱۳۶۳ «سازمان بهزیستی» به «وزارت بهداری» ملحق شد و این وزارتخانه دوباره «وزارت بهداری و بهزیستی» نام گرفت.
_ در ۹ مهر ۱۳۶۴ «وزارت بهداری و بهزیستی» منحل شد و «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» کلیه وظایف، اختیارات، امکانات، کارکنان، دارایی‌ها، اعتبارات و تعهدات آن را بر عهده گرفت.

 

حدود و ثغور فعالیت وزارت بهداشت از خط مقدم تا بیمارستان صحرایی

حضور مستقیم نداشت غیر از یک مقطع 18 ماهه (پشتیبانی های تجهیزاتی وداروئی و لجستیکی (آمبولانس)، تامین وپشتیبانی نیروی انسانی، واکسیناسیون و کمک در امر بهداشت ، نیروی انسانی در رشته های مختلف)

 

حدود و ثغور فعالیت  وزارت بهداشت از بیمارستان صحرایی تا بیمارستان های شهری پشت جبهه

بیمارستانها و درمانگاهها و خانه های بهداشت ، سازمانهای منطقه ای بهداری،  بیمارستانهای وزارت بهداری، بیمارستانهای دانشگاههای علوم پزشکی، تیمهای پزشکی وپیراپزشکی

 

حدود و ثغور فعالیت  وزارت بهداشت از بیمارستان های شهری پشت جبهه تا استان های پشتیبانی کننده

وزارت بهداری ، وزارت علوم، سازمانهای منطقه ای بهداری، بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی وزارت بهداری، مراکز آموزشی وزارت بهداری،  بیمارستانهای دانشگاههای علوم پزشکی، تیمهای مختلف پزشکی وپیراپزشکی، کارکنان طرحی، پشتیبانی های تجهیزاتی وداروئی وبانک خون، اورژانس شهرها

 

 

موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت